Petrol, altın, demir, çimento gibi malların parası, alındığı zamana göre mi, ödendiği zamana göre mi ödenmelidir?

Soru Detayı

- Borç benzin, mazot veya gaz alıp parasını bir ay sonra, alınan o günkü fiyattan veya borcun ödeneceği bir ay sonraki fiyattan geri ödendiğinde, arada artışın veya zararın belli olup olmaması durumunda; eğer artış varsa, o günkü fiyattan, şayet alınan borç fiyatından daha aşağı düşmüş ise ilk borç alınan fiyattan, satıcı tarafından geri istenmesinin durumu ne olur?

- Aynı durum, altın, demir, çimento gibi mallar için de geçerli...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mal satın alınırsa, bedelinin ve ödeme vadesinin belli olması gerekir.

Mal ödünç verilirse, iade edileceği zamanın fiyatı ne ise ona göre borçluya satılabilir, bu takdirde borçlu malı değil de malı satın aldığı günün fiyatından bedelini öder.