Petrol kiralama ve getirisi helal mi?

Soru Detayı

- Bir sistem var, bu sistem petrol rafinesi kiralayıp oradan günlük kar elde ettiğimiz bir site yani sitenin vaatleri bu yönde, buraya yatırım yapıp kar elde etmek günah mı?
- Elde ettiğimiz kâr faize girer mi haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Petrol rafinesi petrolü kullanılacak hâle getiren tesistir. Bu işlem hem caiz hem de gereklidir.

Ancak, bu işlemi yapan tesisi kısmen kiralamak kira hükümlerine uymaz; çünkü bu kısım bölünüp kiralayana dilediği gibi işletmesi için teslim edilemez.

Bunun yerine rafineri kısmen satılabilir, satın alan hissesi kadarına ortak olur, gelirden hissesine düşeni alır.