Peygamber Efendimiz namaz kılarken ağladı mı?

Soru Detayı

- Ben namaz kılarken ağlamanın namazı bozacağını duymuştum. Ancak Peygamber Efendimizin namaz kılarken ağladığını söylediler, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen iki durum da doğrudur, yerine ve duruma göre hüküm değişir.

1. Her ne sebeple olursa olsun, namaz dışında ağlamak ve buna bağlı olarak gözden yaş akması abdesti bozmaz.

Ancak namaz esnasında, dünyalık bir endişe ile ses çıkararak ağlamak kişinin namazını bozar, abdestini bozmaz. (Merginani, Hidaye, 2/4, 5)

Ağlamanın namazı bozması bu durum içindir.

2. Namazda Allah korkusu, cennet veya cehennemin hatırlanması vb. nedenlerle ağlamak, abdesti bozmayacağı gibi namaza da zarar vermez.

İşte ağlamanın namazı bozmadığı durum da budur. Nitekim, Hz. Abdullah İbni Şıhhir radıyallahu anh şöyle demiştir:

"Bir keresinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin yanına gitmiştim. Namaz kılıyor ve ağlamaktan dolayı göğsünden kaynayan kazan sesi gibi sesler geliyordu." (Ebu Davud, Salat 158)

Bu hadis-i şerîf, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin namaz kılarken büyük bir huşu ve tevazu içinde âdeta inlercesine ağladığını bize haber vermektedir. Allah korkusunun ve Allah’a kavuşma arzusunun her halimizde olduğu gibi namaz esnasında da tam anlamıyla bizi kuşatması lazım geldiği anlaşılmaktadır.

Demek ki, namazda Allah sevgisi, ahiret kaygısıyla duygulanıp ağlamak namazı bozmaz, tam tersine en makbul ibadet yapar. Nice büyük zatlar, namazda okuduğu ayetlerden etkilenmiş özellikle cennet ve cehennemi anlatan ayetleri okuduğunda veya duyduğunda kendini tutamayarak hıçkırıklara boğulmuştur.

İslam bilginleri, bu hadisi esas alarak namazda ağlamanın caiz olduğu görüşüne sahip olmuşlardır. Nitekim Hz. Ali, Hz. Peygamberi Bedir Gazvesi’nden önceki bir gece bir ağaç altında ağlayarak namaz kılarken gördüğünü ve onun bu halinin sabaha kadar devam ettiğini haber vermiştir.

Şu halde Allah korkusu, cennet ya da cehennemi hatırlama gibi uhrevî bir sebeple ağlamak namazı bozmaz. Çünkü bu hal, o kimsenin Allah’a olan derin saygısını gösterir. Namazda aranan şey huşu olup bu tarz ağlamalar, dua ve tesbih yerine geçer.

Ancak ağlamanın sebebi dünyevî bir sıkıntı ise o zaman namaz bozulur.

Buna göre:

- Hz. Peygamber (asm) huşû içinde ibadet ederdi. Hüznü ve ağlaması namazda da devam ederdi.

- Uhrevî sebeplerle ve harf çıkarmadan ağlamak namazı bozmaz.