Peygamber Efendimiz, papaz ayakkabısı ve Rum cübbesi giymiş midir?

Soru Detayı

- "Peygamber efendimizin papaz ayakkabısı ve Rum cübbesi giydiği hadis-i şerifle bildirildi. (Tirmizi) denilmektedir.
- Böyle bir durum var mıdır ne denilmek istenilmiş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tirmizi ve diğer bazı hadis kaynaklarında geçen ve sahih olduğu ifade edilen rivayetlerde Rasulüllah (asm)’ın, Şamlı bir Rum’a ait cübbe (Tirmizi, Libas, no: 1768) ve Neçaşinin hediye ettiği bir çift Rum mestini (Tirmizi, Edeb, no: 2820) giydiği rivayet edilmiştir.

Bu rivayetlere göre temiz olması kaydıyla gayri müslimlerin -dinlerine özel olmayan- elbiselerini giymek caizdir.

Rivayetlerin orijinalleri:

حدثنا يوسف بن عيسى  حدثنا  وكيع  حدثنا  يونس بن أبي إسحق  عن  الشعبي  عن عروة بن المغيرة بن شعبة  عن  أبيه  أن النبي صلى الله عليه وسلم لبس جبة رومية ضيقة الكمين

وعن ابن بريدة  ، عن أبيه ، أن النجاشي  أهدى إلى النبي - صلى الله عليه وسلم - خفين أسودين ساذجين ، فلبسهما رواه  ابن ماجه   وزاد  الترمذي  عن ابن بريدة  ، عن أبيه : ثم توضأ ومسح عليهما