Peygamber Efendimizin şefaati olmadan da insanlar kurtulabilir mi?

Soru Detayı
Büyüklerimizden biri, bizlerin peygamber sevgisini abartıp -haşa- Allah sevgisin önüne koyduğumuzu söylüyor ve Peygamber Efendimiz (asm)'in şefaati olmadan da kurtulabilineceğini ifade ediyor. Çok hassas bir konu olduğu için, bu konuda kesin bir bilgiye sahip olmadan konuşamadık. Bu konuda bizi en kısa zamanda aydınlatırsanız seviniriz.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Biz Peygamber Efendimizi (asm) Allah namına sevdiğimiz zaman, onu ne kadar çok seversek sevelim yine azdır. Çünkü biz onu (asm) Allah'ın peygamberi olduğu için ve bu minvalde eşsiz bir insan olduğu için sevmekteyiz. Allah namına sevildiği için belli bir sınır konulmamalıdır.

Şefaat haktır ve Peygamber Efendimiz (asm)'in şefaatine bütün ümmet nail olmayı isteyecektir. Şefaat yalnız cehennemden kurtulmak için değildir. Bir insanın cennetteki makamının yükselmesi için de şefaate ihtiyacı vardır.

"Bir insan Peygamberimiz (asm)'in şefaati olmadan da kurtulabilir." ifadesi biraz ağır bir ifadedir. Çünkü Allah'ın yarattığı bütün mahlukat onun hürmetine yaratılmış ve özellikle Peygamber Efendimiz (asm)'in ümmeti onun hatrına bir çok nimete mazhar olmuştur. Onun şefaati de bizim için büyük bir nimetir.