Peygamber, münafıkları ne zaman öğrendi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz Abdullah bin Übey'in münafık olduğunu biliyor muydu?
- Muhammed (sav) Abdullah bin Ubey'e çok merhametli ve şefkatli davranmıştır. Peygamber Efendimiz Abdullah bin Übey'in münafık olduğunu başından beri biliyor muydu, yoksa bu ona sonradan mı vahyedildi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamberin (asm) İbn Selül’ün ve diğerlerinin nifakını ne zaman fark ettiğine dair spesifik olarak kesin bir bilgiye rastlayamadık.

- Hz. Peygamberin (asm) Mekke döneminde onu tanımasının imkânı olmadığı gibi, nifak tohumları da ancak Medine’de ekilmiştir.

- Bu konuda farklı yorumları şöyle sıralayabiliriz:

a) Hz. Peygamber (asm) bir gün merkebe binmiş olduğu hâlde İbn Selül’ün de içinde bulunduğu bir meclisin önünden geçiyordu. Onları görünce, binitinden indi ve onlarla sohbet etmek istiyordu. İbn Selül “merkebin kokusundan, çıkardığı toz-dumandan rahatsız olduklarını" söyledi ve yapmak istediği sohbetini başka yerde yapmasını önerdi.

Müslümanların saflarında bulunup onlarla birlikte mescide giden biri olarak bundan böyle artık münafık olduğu belli olmuştu.

b) Hendek savaşında sinsice düşmanlarla birlikte hareket etmekle kimliği belli olmuştu.

c) Beni Mustalık gazvesinde bir su kaynağı üzerinde münakaşa eden bir Medineli Müslüman, İbn Selül’ün bir arkadaşını yaralamış, o da bunu öğrenince Münafıkun suresi 8. ayette de haber verilen “Medine’ye vardığımızda aziz olanlar (kendisini kastediyor) zelil olanları (Resulullah’ı -asm- kastediyor) oradan çıkaracaktır.” demiş ve bu sözü Efendimize (asm) ulaşmıştır. Sonra taraftarları yemin edip böyle bir şey demediklerini söyledilerse de Münafikun suresinin nazil olmasıyla nifakları tescil edildi.

d) Uhud savaşı esnasında 300 kişilik taraftarlarıyla ordudan ayrılması nifakın bir işaret olarak kabul edilmiştir.