Peygamberimiz çocuklara nasıl selam verirdi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Enes radıyallahu anh çocukların yanından geçerken onlara selam verdi ve:

“Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de çocuklara böyle selam verirdi.”, dedi. (Buhari, İstizan 15; Müslim, Selam 1)

Çocukluk çağından gençlik çağına kadar on yıl süreyle Resulullah (asm) Efendimize hizmet etme şerefine nail olan Enes İbni Malik, bir rivayetinde bu konuda biraz daha bilgi vermekte ve şöyle demektedir:

Çocuklarla birlikte oyun oynadığım o çocukluk günlerinden birinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem yanımıza gelerek bize selam verdi. Elimden tuttu ve beni bir işe gönderdi. Kendisi de ben dönene kadar duvarın gölgesinde oturdu. (Ebu Davud, Edeb 136).

Yine Enes’den öğrendiğimize göre Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) zaman zaman Ensarı yani Medine’nin yerlisi olan Müslümanları ziyarete giderdi. Evlerine vardığında çocuklara selam verir, başlarını okşar ve onlara dua ederdi. (Nesâî, es-Sünenü’l-kübrâ, VI, 90).

Müslümanların birbirlerine selam vermesi, dinimizin güzel âdetlerinden biridir. Dinin diğer esasları gibi selam verip almayı da çocuklara öğretmek gerekir. Peygamber Efendimizin (asm) çocukların yanından geçerken veya yanlarına varırken “Selamün aleyküm, çocuklar!” diye onlara iltifat etmesinde birçok incelik bulmak mümkündür. Şöyle ki:

- Büyüklerin birbirlerine yaptığı gibi Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in çocuklara selam vermesi onları onurlandırmış, böylece çocuklar ona ve öğrettiği dine yakınlık duymuşlardır.

- Çocuklara selâm vermekle Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) onlara selam alıp vermenin gereğini ve önemini öğretmiştir.

- Cenab-ı Hakk’ın buyruklarına muhatap olan büyük bir insanın çocuklara selam verip onlarla ilgilenmesi, Kâinatın Efendisi’nin ne kadar mütevazı bir insan olduğunu ortaya koymaktadır.

- Esasına bakılırsa çocuklara selam vermek dinî bir mecburiyet olmadığı gibi, onların selamı almaması da sakıncalı değildir.

- Çocuklara selam veren kimse, onların dinî eğitimine katkıda bulunur. Ayrıca alçak gönüllü bir mümin olduğunu hem kendine hem de Cenab-ı Hakk’a ispatlamış olur. Buna göre:

- Peygamber Efendimiz (asm) mütevazı bir insandı. Çocukları çok sever, onlara selam vererek onurlandırırdı.

- Ashab-ı kiram, Peygamber Efendimizin (asm) sünnetlerini aynen yapmaya çalışırdı.

- Çocuklara dinî ve insanî görevlerini, onlar daha küçükken tabiî bir şekilde öğretmelidir. (İmam Nevevi, Riyazü's-Salihin Tercüme ve Şerh, H. No: 604)