Peygamberimizin ismini anmak neden yasak?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı, sahih mi, varsa neden yasaklanmış?
- Üç yerde beni zikretmeyin: Yemek besmelesinde, hayvan keserken ve aksırma sırasında. (Râmuz El Ehâdis)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayet edilmektedir. (bk. Beyhaki, es-Sünenü’l-kübra, h. no: 19180)

Ancak, Beyhaki bu rivayetin senedinin munkatı yani senedinde atlanan raviler olduğunu, senette geçen iki ravinin zayıf olduğunu, diğer bir ravinin ise bazı konularda uydurmalar yaptığını belirtir. (bk. es-Sünenü’l-kübra, a.y.)

Peygamber Efendimize(asm) salavat getirmek her Müslümanın görevidir; zira bunu bizden isteyen Allah’tır:

"Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin." (Ahzab, 33/56)

Bu nedenle Efendimizin (asm) ismi anılınca salavat getirmek bir ibadettir.

Ancak, biz Müslümanlar, yemeğe ve içmeye besmele ile başlarız, hayvan keserken besmele çekeriz ve aksırdığımızda elhamdülillah deriz. Daha sonra, bir vesile ile Peygamber Efendimizin (asm) ismi anılırsa salavat da getiririz..