Peygamberimizin yaptığı bilimle çelişir mi?

Soru Detayı

- "Peygamberimizin bir günü" kitabında, gusülden sonra ve abdestten sonra saçlarını ıslak bıraktığı söyleniyor, biz de onu örnek almalıyız çünkü o böyle yapıyor, ama bu yaptığı hastalığa sebep olmuyor mu?
- Sahabilerin günahlarını anlatması günah değil mi, neden önceki hayatlarında yaptığı ya da sonradan yaptığı günahları anlatıyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamberin (asm) yüzünü, saçını, başını kurulamaması konusunda farklı hadis rivayetleri vardır. Bu hadislere dayanan âlimlerin bir kısmına göre, kurulamak mekruh, diğer bir kısmına göre ise, mubahtır yani yapıp yapmamak serbesttir.

- Hz. Meymune’nin bildirdiğine göre, Peygamberimiz (asm) gusül yaptıktan sonra kendisine kurulama bezi verilmiş, o ise bunu almamıştır. (bk. İbn Mace, Taharet, 59)

Başka bir rivayete göre, Hz. Peygamberin (asm) saçını başını kurulamak için özel bir bezi vardı. (bk. İbn Esir, en-Nihaye, 5/58; Tirmizi, 1/74-75; Hakim, 1/154) Hakim, Zehebi, bu hadis rivayetinin sahih olduğunu bildirmiştir. (bk. Hakim, a.g.y)

Unutulmamalıdır ki, Hz. Peygamber (asm) yalnız mekruh olanı değil, bazen mubah olanı da terk ederdi. Buna dayanan âlimlere göre, İbn Mace’deki hadis de keraheti göstermiyor.

Nitekim dört mezhep âlimlerine göre, kurulamak mekruh değildir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıyetu’l-Kuveytiye, 14-68)

Abdest ve gusülden sonra kurulanmayıp ıslak durmaya gelince:

Bazen abdest ve gusül sularını silmemek daha faydalı olabilir. Nitekim sıcak iklimlerde ve sıcak zamanlarda bu durum daha da serinlemeye vesile olabilir. Bu durum sağlığa zarar vermediği gibi bazen gerekli de olabilir.

Ancak sağlığa zarar verecek bir durum olursa elbette kurulanmak gerekir. Nitekim abdest ve gusülden sonra kurulanmamanın daha uygun olacağını söyleyen âlimler bile, ıslak kalmanın zarar vereceği durumlarda kurulanmanın müstehap yani sevabı olan bir davranış olduğuna dikkat çekmişlerdir.