Peygamberlere, ölüm anında seçme özgürlüğü verildiği doğru mudur?

Soru Detayı

- Tüm peygamberlere muhayyerlik makamı (ölüm anında seçme özgürlüğü) verildiği hakkında bir hadis-i şerif olduğunu duydum. Böyle bir hadis var mı?

- Bazı şeyhler bunun Allah dostlarında, evliyalarda bulunabileceği yorumunu da yapmışlardır. Bu mümkün mü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tüm peygamberlere muhayyerlik makamı (ölüm anında seçme özgürlüğü) verildiği hakkında hadsi rivayetleri vardır.

Bir hadis rivayetine göre, Hz. Aişe özetle şunları söylemiştir:

"Ben daha önce Hz. Peygamberin:

'Her peygamber; ölüm anında (ahiretteki) sevabını gördükten sonra, kendisine ölmek ile kalmak arasında muhayyer / serbest bırakılır...'

dediğini duymuş ve hafızamda tutmuştum. Nihayet Hz. Peygamberin de başı kucağımda iken yukarıya bakıp 'er-Refika’l-Â’l’a = yüceler yücesi dost.' dediğini görünce, artık onun bizi tercih etmeyeceğini anladım.” (Mecmau’z-Zevaid, 9/36/h.no: 14268)

Evliyalarla ilgili hususun doğru olduğunu düşünmüyoruz. Bu konuda herhangi bir hadis rivayetine rastlayamadık. Hususi bir şeyhin böyle bir mazhariyeti olduğunu söyleyecek durumda da değiliz...