Propilen glikol kullanımının dinen bir sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Mesela bazı gıdalar veya diş macunlarında bulunmakta. E1520 olarak geçmekte.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Propilen glikol, petrol yağı türevi, berrak, renksiz, kokusuz ve tatsız bir bileşik, şeklinde tanımlanmaktadır. Ticari endüstride mikroorganizmaların çoğalmasını önleyici madde olarak unlu mamullerden kozmetiğe çeşitli alanlarda kullanıldığı ifade edilmektedir.

Allah temiz ve sağlıklı olan şeyleri (tayyibatı) helal, pis / iğrenç ve zararlı olan şeyleri (habaisi) haram kılmıştır. (bk. Araf, 7/157)

Bu doğrultuda çeşitli kimyasal aşamalardan sonra elde edilen ve endüstrinin pek çok alanında ürünlerde mikroorganizma üremesini önleyici olarak kullanılan propilen glikol maddesinin yetkililerce tespit edilen ve kesin olan sağlığa zararlı yönleri bulunmadığı sürece haram olduğu söylenemez.