Prosopagnozi olan, eşi sandığı kişiye yaklaşsa sorumlu olur mu?

Soru Detayı

- İslam açısından Prosopagnozi (Yüz Körlüğü) hastalarını nasıl değerlendirmeliyiz?
- Eğer edinilmiş prosopagnozi, erken çocukluk döneminde bir hasar sonucu ortaya oluştuğunda, çocuk, yüzleri tanıma kabiliyetini tam olarak geliştirmeden, yüzleri tanıyamadığını fark etmeden büyüyebilir. Bazı prosopagnozi hastalarının topluca çekildiği fotoğrafta bile kendini tanımakta zorluk çektiği biliniyor. Doğuştan prosopagnozinin, genetik mutasyon ve gen eksilmesi sonucu oluştuğu biliniyor.
1. Prosopagnozi Neden olur? Nasıl önleyebiliriz?
2. Prosopagnozi (yüz körlüğüne) sahip bir hasta, yüzünü ayırt edemediği fakat eşi sandığı kişiye yaklaşırsa sorumlu tutulur mu?
3. Yüz Körlüğünün Capgras Sendromundan farkı tam olarak nedir?
4. Prosopagnozi, benlik gelişimini etkiler mi?
5. Doğumdan itibaren gelişen Prosopagnoziye sahip bir hasta, annesinin yüzünü tanımadan büyürse ne olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Prosopagnozi, beyin hastalığı sonucunda ortaya çıkar. Herhangi bir şeyi tanımadaki bozukluktur.

Bunun değişik sebepleri olabilir. Beynin tanıma merkezini zedeleyebilecek çarpma ya da doğum esnasında oksijensiz kalma ya da hamilelik esnasında kullanılan bazı ilaçlardan veya röntgen ışınlarına maruz kalma gibi değişik sebeplerden olabilir.

2. Bir kimse karşıdakinin kim olduğunu gözüyle ayırt edemiyorsa, sesiyle tanır. En azından kim olduğunu sorarak öğrenir. Görme özürlü hayatını nasıl devam ettiriyorsa o da öyle devam ettirir. Gayrimeşru bir hayat yaşamak için bunu ileri sürmek, sadece nefsini aldatmak ve şeytanın sözüne uymak demektir.

3. Capgras Sendromu daha çok psikolojiktir. Birisini bir yakınına benzettiğini zanneder.

4. Her hastalığın bir güzel tarafı vardır. Bu durumda olan kişi, o güzel tarafını düşünür ve hayatından memnun olur.

Mesela, görme özürlülere bakar onlardan daha iyi durumda olduğuna şükreder. Bu kanaatkarlığı ve Allah’ın verdiğine memnuniyetinden dolayı ahirette bu tip olanlara ve görme özürlülere, diğerlerine göre çok daha keskin görme vereceğini hatırdan çıkarmaz.

5. Böyle bir kimse annesinin yüzünü tanımadan büyürse annesinin yüzünü tanımamış olur. Dünyada annesiz büyüyenleri düşünür. Annesinin sesini ve yardımını daima yanında bulduğu için Allah’a şükreder. Ahirette muhabbetle annesinin yüzüne bakar.