Peygamber Efendimiz namazlarda hangi sûreleri okurdu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda en iyi bildiğimiz âyet ve sûreleri okumak gerekir. Çünkü Ebu Said şöyle demiştir:

"Namazda Fatiha ile kolayımıza gelen sureleri okumakla emrolunduk."

Namazda Kur'an-ı Kerim'in herhangi bir yerinden okunabilir. Falanca âyet okunur gibi bir kısıtlama getirilmemelidir.

Bununla beraber Peygamberimiz (asm)'in namazlarda okuduğu sûrelerle ilgili hadisler bulunmaktadır.

Mesela, Hz. Peygamber (asm) Muaz b. Cebel'e şöyle buyurmuştur:

"Veşşemsi ve duhaha, Sebbihisme rabbikel ala, Vel-Leyli iza yağşa sürelerini oku." .

Ebu Berze'nin rivayet ettiğine göre "Hz. Peygamber (asm) sabah namazında altmış ile yüz âyet arasında okurdu."

Ebu Hureyre şöyle demiştir:

"Kıldığı namazı falancadan daha çok benzeyen birini görmedim. Süleyman bin Yesar dedi ki: O kişinin arkasında namaz kıldım, sabah namazında uzun sûrelerden, akşam namazında kısa sûrelerden, yatsı namazında ise orta derecede uzun sürelerden okuyordu."

Cabir b. Semure'den rivayet edilen başka bir hadis de

"Hz. Peygamber (asm) sabah namazında 'Kaf vel Kuranil mecid' ve benzeri sûreleri okurdu. Onun kıldırdığı namazlar hafif olurdu."