Hasta olmayan memurun, çalışanın rapor alması caiz mi?

Soru Detayı

- Ben öğretmen olarak Antalya'da görev yapıyorum. Bundan birkaç yıl önce beş gün rapor alarak memleketim Alaşehir'e babamdan kalan tarlaya asma dikmeye gittim.
- Şimdi içime bir şüpe düştü, acaba diktiğim asmalardan aldığım gelirler bana haram mı olacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hasta olmayan, ücret mukabilinde halkın hizmetinde bulunan bir memur, hasta olmadığı halde kendini hasta gösterip rapor alırsa, üç yönden büyük bir vebalin altına girmiş olur:

1. Kendini hasta olarak göstermekle yalan söylemek,

2. Amme hizmetini bırakıp onların işlerini aksatmak,

3. Hizmet vermeden haram bir ücret almaktır.

Mesela, bir sağlık ocağında görev yapan bir doktor veya sağlık memuru, hasta olmadığı halde sırf keyfi olarak rapor alıp vazifesini bırakırsa, Müslüman halka ne kadar zarar verdiği malumdur.

Yine irşad vazifesinde görevli bir din görevlisinin, haksız yere rapor alıp kutsal vazifesini terk ederse, ne büyük bir hiyanet işlediği herkesin malûmudur. (Rüdûd'âlâ Ebâtîl, s. 77).

Çalışmadığınız günlerdeki ücreti kuruma iade etmeniz gerekir. Dikilen asmalardan aldığınız gelirleri kullanmanız ise caizdir.