Peygamber Efendimizin sevdiği renkler hangileridir?

Soru Detayı
Peygamber Efendimiz (asm)'in en sevdiği renk hangisidir? Bazı yerlerde beyaz yazıyor, bazılarında yeşil, sarı...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm)'in beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı renklerden yapılmış elbiseleri çeşitli zamanlarda giydiği bilinmektedir. Ancak çoğu zaman beyaz rengi tercih ettikleri gibi, ashabına da tavsiye etmişlerdir. Kırmızı renk cübbe, hırka ve sarık giydiklerine dair rivayetler vardır.(İbn-i Sa’d, Tabakat, I/451; Buhari, el-Ebed 127 no: 348)