Bekâr bir erkeğin, dul bir kadınla evlilik yapmasını değerlendirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, bakireliğe büyük önem vermektedir. Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmaktadır:

"Evlenmek için bekâr olan kızları tercih ediniz. Çünkü onlar daha tatlı dilli, kocaya daha tatmin edici ve daha aza kanaat eder."(İbni Mace, Nikah 7)

 Bu hadise bakarak, İslam'ın dul kadına değer vermediği anlamı çıkmaz. Bekâr bir erkeğin dul bir kadınla evlenmesinin dinen bir sakıncası yoktur. Nitekim Peygamberimizin (asm) ilk evliliği de dul bir kadın olan Hz. Hatice (ra) ile olmuştur.

Ayrıca Peygamberimizin (asm) Hz. Aişe (ra) dışındaki tüm hanımları dul idi.