Ev almak için biriktirilen altınlara zekât düşer mi?

Soru Detayı
İki yıl önce evlendim ve 400 gr civarında altınım var. Bu altınları ev alabilmek için saklıyoruz. Geçen yıl imam arkadaşın birisine sordum, "Zekât düşmez." dedi gerekçe olarak da altınları ev için sakladığımızı söyledi. Şimdi bu altınlardan dolayı bize zekât düşer mi, düşerse ne kadar vermemiz gerekir?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ev almak için biriktirilen bu altınlara zekât düşer. Birikmiş altınların kırkta birini zekât olarak ödemeniz gerekir.

Zekâtı altın olarak vermeniz şart değildir; kırkta biri değerinde para olarak da verebilirsiniz.