Zilhicce orucunu, bayramın birinci günü kurban eti ile iftar ederek mi bitireceğim, oruç açacağım?..

Soru Detayı

- 21 Aralık 2006'da tutmaya başladığım Zilhicce orucunu bazı insanların dediklerine göre kurban bayramının 1. gününde kestiğin kurbanın ciğeriyle açarsan, bu da bir gün oruç tutmuş gibi görünür dediler.
- Sizce doğru mu, ben ne zaman bitireceğim bu orucu; bir de Zilhicce orucunu tam olarak anlatırsanız sevinirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zilhicce orucu, bayramdan önceki gün olan arafe gününde tutularak bitirilir; bayram günü oruç tutulmaz.

Ayrıca bayram günü sabah kurban ciğeri ile oruç açılacağı ve bunun oruç sevabı getireceği düşüncesi de doğru değildir. Zaten o gün oruç tutulması tahrimen mekruhtur. Kişi bayram günü ister kurban eti ile ister başka bir şey ile yeme ve içmeye başlayabilir. Ancak kurban eti ile yemeye başlamak müstehaptır.