70.000 defa kelime-i tevhîd getirenin, başka amelleri olmasa da direkt cennete gittiği doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"La ilahe illah" diyenin, cennetle müjdeleneceği rivayet edilmiştir. Bu bakımdan tarikat ve tasavvuf ehli insanlar, hayatları boyunca bunu okumaya gayret göstermişlerdir.

Şu kadarı var ki, hiç bir amel cennetin sebebi değildir. Cennet Allah'ın fazlındandır, rızasına bakar. Amellerin ihlasla yapılıp yapılmadığı da önemlidir. Cennete girmek için ibadet yapılmaz.

"Hiç bir ameli olmasa da,.." ifadesi, ancak nafile ameller için olabilir, buna farzlar, vacipler giremez.