Birkaç kişi bir araya gelerek Peygamber Efendimizin adına kurban kesmeleri caiz mi?

Soru Detayı
Biz iş yerinde arkadaşlarımızla birlikte Peygamber Efendimiz (asm) adına kurban kesmek istiyoruz. Vacip olan kurbandaki gibi nafile kurbanda da kişi sınırlaması var mıdır? Yani biz 50-100 arkadaş bira araya gelip, para toplayıp Peygamber Efendimiz adına bie veya birkaç tane nafile kurban kesebilir miyiz?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir niyeti olan kişi tek başına Peygamber Efendimiz (asm) ya da bir başkası adına kurban kesebilir. Ancak Peygamberimiz (asm) adına kurban kesmek için para toplamak doğru değildir.

Bir kurbanı veya bir hisseyi ancak bir kişi keser. Bu açıdan birden çok kişi bir koyun veya keçiyi ya da bir hisseyi ortak olarak kesemez. Kurban kesecek kadar parası olmayanlar, kurban kesmek yerine başka hayır yapabilirler.