Zina eden kişi bunu eşine, evleneceği kişiye söylemesi gerekir mi?

Soru Detayı
Bakire olmayan biri eşine bunu söylemek zorunda mı? Yani bir erkek bakire değil ise bunu eşine söylemek zorunda mıdır? Eğer söylemezse karısı ona haram olur diyorlar, bu doğru mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Daha önce zina etmiş birisi, bunu eşine söylemek zorunda değildir. Fitneye sebep olacağından söylememesi gerekir. Söylemediğinden dolayı eşi kendisine haram olmaz.

Kişinin bir günahını -eşi de olsa- başkasıyla paylaşmak ayrıca bir günahtır. Allah’ın gizli kalmasına izin verdiği ve öyle kalmasını istediği bir günahı başkasıyla paylaşmak, O’nun gizlilik hikmetine ve arzusuna aykırıdır.

Kaldı ki, zina gibi bir suçu eşiyle paylaşmaya kalkmak, hayat boyu onun huzursuz yaşamasına da neden olur. Nereden bakarsanız bakın, günahı başkasıyla -özellikle de eşiyle- paylaşmak ikinci kez bir günah olur.

Allah ile kul arasındaki bu günahı, yalnız onun dergâhına arz etmek, bundan dolayı tövbe ve istiğfar etmek gerekir ki, hem dünya, hem de ahiret hayatı mutlu, kutlu olsun.