Hazreti Adem (a.s) sünnetli olarak mı yaratıldı? Sünnetli doğan peygamber var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayete göre, peygamberlerin bazıları sünnetli olarak dünyaya gelmişlerdir. Bunların sayısı on-on yedi kadardır. İmam Suyuti bunlardan bir kısmını bir şiirle ifade etmiştir.

Bunlar Adem, Şit, Nuh, Sam, İdris, Musa, Salih, Lut, Yusuf, Şuayb, Yunus, Süleyman, Yahya ve Hz. İsa (as)'dır. Şiirin sonu "Hatem"le biter ki maksat Hz. Peygamber (asm)'dir.

Hz. Peygamber (asm)'in sünnetli doğduğuna dair bk. İbn Haldun, Mukaddime, İstanbul 1970, II/400; Cevdet Paşa, Kısas-ı Enbiya, İstanbul 1972, I/59).

Bazı rivayetlere göre ise Peygamberimizin (asm) doğumunun yedinci gününde dedesi bir ziyafet vererek onu sünnet ettirmiştir.

Sünnetli şekilde doğmak mümkündür; nitekim günümüzde de bu vakalar sıkça görülmektedir.