İnsanın başına gelen her bela ve musibet, günahından dolayı mı gelir?

Soru Detayı

- Yani Allah, günahsız insana da dövülme, sövülme, iftiraya ve tecavüze uğrama gibi bela ve musibet verir mi?

- İster Allah tarafından gelsin ister insanın yaptığı hatalar yüzünden olsun, bu belalara karşı kişinin sabrı ve tavrı nasıl olmalıdır?

- Belaların hatalarımız yüzünden mi, yoksa Allah'ın imtihan için mi verdiğini nereden bileceğiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın başına gelen bela ve musibetler, işlediği hatalardan dolayı gelebileceği gibi, bir imtihan olsun diye veya sevap kazansın diye de gelebilir. Yani başa gelen her musibet günahlardan dolayı gelmemektedir. Mesela peygamberler günahsız olmalarına rağmen, en büyük musibet onların başlarına gelmiştir. Nitekim Peygamberimiz (asm) vefatından önce çektiği ağır hastalığın sebebini şöyle açıklamıştır:

Hastalığın şiddeti, ateşin yüksekliği sebebiyle Peygamber Efendimiz yatağında bile rahat edemiyordu. Bir o tarafa, bir bu tarafa dönüyordu. Başucunda bulunanlar, bu durum sebebiyle dediler:

"Yâ Resûlallah! Eğer bizden birisi bu derece ıztırap çektiğini izhar etseydi, muhakkak bizi tekdir ederdin."

Resûl-i Ekrem (asm) cevabıyla durumunu şöylece izah etti:

"Benim hastalığım bildiğiniz gibi değil, oldukça zordur. Allah Taâlâ, salih ve mü'min kullarını belânın, hastalığın ve musibetin en şiddetlilerine mübtelâ eder. Fakat o belâ, o musîbet ve o hastalık vasıtasıyla o mü'min salih kulunun derecesini yükseltir, günahlarını yok eder." (bk. İbn Sa’d, Tabakat, 2/207-208)

Hastalığı sırasında Resûl-i Ekrem (asm)'in ziyaretine giden Bişr bin Bera'nın annesi Ümmü Bişr de gördüklerini şöyle anlatır:

"Resûlullahı ziyarete gitmiştim. Vücudundaki şiddetli harareti görünce sormadan edemedim:

'Yâ Resûlallah! Ben böyle sıtma hiç görmedim.'

"Resûlullah (a.s.m.) bana cevaben şöyle buyurdu:

'Bizim hastalığımız herkesten daha şiddetli ve daha ziyâde olur. Fakat bunun mukabilinde kazandığımız sevap ve mükâfat da o nisbette fazla olur!' " (İbn Sa’d, Tabakat, 8/314)

İnsanın başına bir musibet geldiği vakit vicdanen bilir ki ben şu hatayı yaptığım için bu benim başıma gelmiştir.