Altın satışında (alışverişinde) kredi kartı, vade, taksit caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâğıt para, semen ve para olmakla beraber, altın ve gümüş hükmünde olup olmadığı hakkında ihtilâf vardır. Şafiî mezhebine mensup bir çok âlime göre, biri peşin diğeri vadeli olmak üzere kâğıt paranın altın veya gümüş ile satılması caizdir.

Hanefi mezhebine göre ise ihtilaflıdır. Ulemânın bir kısmı "Altın ve gümüş hükmünde olduğundan altın, kâğıt para ile satılırsa, her ikisi peşin olması gerekir. Altın peşin, kâğıt para vadeli olursa caiz değildir. Altın ve gümüş birbiriyle satıldığı gibi." diyorlar.

Diğer ulemâya göre: Kâğıt para, altın ve gümüş hükmünde olmadığından altın, vâde ile satılırsa caizdir.(İbn-i Abidin, IV/184)

Demek altını vâde ile satmak caizdir, diyenler olduğu için onlara göre hareket edilebilir. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, 1/360)

Altını vadeli satmak caizdir diyenlere göre, altını kredi kartıyla satmak da caiz olur.