Bilerek veya bilmeyerek defalarca küfre giren kimsenin -can boğaza dayanmadığı müddetçe- tövbesi kabul olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerim'de,

 “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar." (Nisa,48/116)

buyurularak, hangi günah olursa olsun affedebileceği bildirmektedir. Allah'ın asla bağışlamayacağı şirk, tövbe etmeden şirk üzere ölenlerin şirkidir. Buna göre, vefat etmeden önce yapılan her tövbe geçerlidir.

Nitekim başka bir ayette,

"Ey kendi aleyhlerine olarak haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah (dilerse) bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir." (Zümer, 39/53)

buyurularak, her tövbenin kabul edileceği bildirilmektedir.