İslam aleminde "hilal" niçin camilerde (veya başka mekanlarda) sembol olarak kullanılmaktadır? Sembol olarak kullanılan bu "hilal"in tarihi nerden başlıyor?

Soru Detayı
Şimdi camilerimizin kubbelerinde `hilal` şekli var. Bunları koymakla biz ona da tapmış olmaz mıyız? İslamiyet'te şekilcilik olmadığı için bunu soruyorum...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Camilerde "hilal" olması, ona tapınmak manasına gelmez. Hilal yalnızca bir semboldür.

Hristiyanlığın simgesi olan "haç" ve Yahudiliğin simgesi olan "yıldız"a bedel, İslam'ın simgesi ve alameti olan "hilal" İslami yapıların üzerinde bulunur. Ayrıca bu hilaller, paratoner özelliğe sahip maddeden yapılmakla, yıldırımlara da mani olmaktadır.

Hilal'in günümüzdeki dini sembollük işlevi Hz. Muhammed (sav) döneminde bulunmamaktaydı zaten. Hilal Arapların fethinden önce de Sasani İmparatorluğunun sembolüydü. Arapların imparatorluğu ele geçirmesinden sonra, sembol Müslüman idareciler tarafından benimsendi ve güçlerinin sembolü olarak muhafaza edildi. Hilal aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğunun da sembolüydü.

Günümüzde pek çok Müslüman ülkenin bayrağında veya armalarında (Kızılay'da olduğu gibi) hilal sembolü kullanılmaktadır.