İşrak, istiva ve isfirar vakitleri hakkında kaynaklarıyla birlikte bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşrak Vakti

Güneşin bir mızrak boyu yükselmesidir. Burada kasıt, güneş ışınlarının sarı renkten kurtulup beyaza dönmesidir. Güneş ışınlarının sararması ise, yine atmosferin ışığı kırma etkisiyle oluşmaktadır. Türkiye'de işrak vakti için beş derece güneş dikey açısı kabul edilmiştir. Bu ana kadar namaz kılmak mekruhtur. Bayram namazları da bu andan itibaren kılınır.

İstiva Vakti

Güneşin tepede bulunmasıdır. Bu konuda iki farklı görüş mevcuttur. Birinci görüşe göre istiva vakti, zeval vaktini ve birkaç dakika öncesini kapsar. Yani namaz kılmanın mekruh olduğu toplam istiva süresi on-on beş dakikadır. İkinci görüşe göre ise istiva, imsak vaktinde başlayıp akşam vaktinde sona eren şer’î günün ortasıdır.

İsfirar Vakti

Güneş ışınlarının sararmaya başlamasıdır. İşrak vaktinin simetriğidir. Yani güneş dikey açısının beş dereceye düştüğü an isfirar vakti olarak kabul edilir. Bu andan itibaren namaz kılmak mekruh olur.