Kuşluk namazı hakkında bilgi verir misinizr?

Soru Detayı

- Duha, kuşluk namazı nasıl kılınır?
- Duha namazı öğle namazının ilk dört rekât sünneti gibi mi, yoksa ikindi namazının sünneti gibi mi kılınır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Duha namazının vakti, Güneş doğup bir miktar yükseldikten sonra başlar, istiva (öğle kerahet vaktinin başladığı zaman, yani öğle namazından 30-40 dakika öncesi.) zamanına kadar sürer.

Mendub bir namazdır. 2, 4, 8 veya 12 rekât olarak kılınır. Resûl-i Ekrem (asm)'in kılmayı sevdikleri bir namazdı. Sekiz rekât olarak kılınması daha faziletlidir.

Kuşluk namazı ile ilgili Resûl-i Ekrem (asm)`den şu hadîs-i şerîf mervîdir:

"Kim kuşluk vaktinde namaz kılmaya devam ederse, günahları deniz köpüğü kadar dahi olsa (kul hakkı hariç) mağfiret olunur." (İbn Mâce İkâmetu's-Salavât, 187)

Kuşluk, teheccüd gibi nafile namazları iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha iyidir. Ancak dört rekâtta bir selam vererek kılmak da uygundur. Eğer dört rekâtta bir selam vererek kılınırsa, ikindi namazının sünneti gibi kılınır.