Huşu halinde namaz kılmak için ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Namazda iken, malayani şeyler düşünmemek için insan mürşidini rabıta yapabilir mi?
- Namazda huşunun önemi nedir?
- Namazda Cenab-ı Allah'ı düşünmemiz gerekiyor, ama başka düşüncelerde aklımıza geliyor; bundan nasıl kurtulabiliriz?
- Aklımıza başka şeylerin gelmesi şirk midir?
- Bir de mahallemizde bir amca, "namazda malayani şeyler düşüneceğine mürşidini rabıta et" diyor, böyle yapmak doğru mudur, namazda rabıta olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda tam manasıyla huşuyu sağlamak zordur. Namazda aklınıza başka şeyler geliyor olabilir; bu şirk değildir.

Şeytan insanı namazdan soğutmak için özellikle namaza ilk başlayanlara çok vesvese verir. Namazda birçok kötü düşünceleri sürekli insanın kalbine atar. Böyle durumlarda bunun kendi düşüncemiz değil şeytanın sözleri olduğunu bilip, bu düşünceler üzerinde durmamalıyız. Bununla ilgilenilmezse çabuk kaybolur.

Namazda rabıta olmaz. Namazda kasten birisin düşünmek, mürşidi rabıta yapmak doğru değildir. Namazda iken yalnızca Allah'ın huzurunda olduğunu bilip, okuduğumuz ayetlerin, duaların kısa manalarını fazla ayrıntıya girmeden düşünmek gerekir.