Nafile ya da kaza orucuna niyetli iken adet gören kadın, bu oruçlarını kaza etmesi gerekir mi?

Soru Detayı
Nafile oruç tutarken veya kaza borcunu eda eden bir kadın, oruçlu iken adet olursa nafile orucunu tekrar tutmasına gerek var mı? Ya da kaza borcu, adet gördüğü için bir gün ise iki güne çıkar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bozulan herhangi bir nafile orucun kazası gerekir. İster bu orucu bozma oruçlunun kendi isteği ile olsun, ister olmasın aynıdır. Bunun için nafile oruç tutmaya başlayan bir kadın, âdet görerek orucu bozulmuş olsa, sahih olan görüşe göre, bu orucu kaza etmesi gerekir. Çünkü başlanmış bir ibadeti yarıda bırakmamak ve yüklenilen bir din görevini yok etmemek vacibtir, gereklidir.

Şafiîlere göre ise, böyle bir oruçlu serbesttir, dilerse bu orucu kaza eder, dilerse etmez. Çünkü üzerine vacib olmayan bir ibadete başlamıştır. Yerine getirmediği fazladan bir ibadet için kendisine kaza gerekmez.

Kaza orucu tutarken adet gören kişi, daha sonra bir gün tutar. İki gün tutması gerekmez.