Kaderin senin elindedir, kaderini sen belirleyeceksin sözü doğru mu?

Soru Detayı
Kaderini sen çizeceksin demek yanlış mıdır? Yanlışsa neden yanlıştır ve yanlışlığının mahiyeti nedir? Eğer yanlış ise doğrusu nedir, ne demek lazım gelir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın hayatında geçen her şey kaderdir. Nefes alıp vermesinden tutun yaptığı en küçük bir iş dahi onun kaderidir.

Ancak kader iki türlüdür. Izdırari kader ve ihtiyari kader. Izdırari kaderde insanın tesiri yoktur. Ancak ihtiyari kaderde insanın cüz-i ihtiyarisi etkilidir. İhtiyari kaderde insanların verdikleri kararlar hayatında belirleyici olabilir.