Açık giyinen kadına bakmaktan dolayı kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Bir kadına şehvetle bakmak günahtır, göz zinasıdır. Bunun günahına ilaveten kul hakkı günahı da kazanılır mı? Çünkü yabancı bir kadın bir nevi kullanılmış oluyor. Eğer kendisine bakılan kadın bunu fark edip rahatsız olursa mı kul hakkı olur? Yoksa rahatsız olsa da olmasa da kul hakkı olur mu? - Kadın erkekleri tahrik edecek şekilde açık saçık giyinmişse, yine de kendisine bakan erkek kadına borçlanır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Harama bakan erkek haram işlemiş olur. Kadın, açık saçık giyinmiş ve kendini gizlemiyorsa, bu kadına bakan erkekler haram işlemiş olsa da bakan ve bakılan arasında herhangi bir kul hakkı söz konusu olmaz.

Kadın kendini gizlemiş olduğu hâlde, erkeğin kasten, tecessüs ederek kadının mahrem yerlerine bakması sonucu, bakan erkek hem haram işlemiş hem de kul hakkına tecavüz etmiş olur. Bu kişinin tövbe etmesi gerekir.