Seferi olan kişi sünnetleri ve cuma namazını kılar mı; cemaatle kıldığı zaman namazını nasıl kılar?

Soru Detayı
Seferi namazında sünnet kılınır mı? Ayrıca seferi olan kişi farz namazlarını kaç rekat kılmalıdır ve cemaatle birlikte kıldığı zaman imama uymak zorunda mıdır? Sefer kişi cuma namazlarını kılması caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Seferi olan kişiye cuma namazı farz değildir. Ancak seferi olan kişi cuma namazını kılarsa, kıldığı namaz geçerli olup ayrıca öğle namazı kılması gerekmez.