Hz. Ali ebced, cifir hesabı yapmış mıdır? Bu konuda kaynaklı deliller var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cifir ve ebced hesabını Hz. Peygamber (asm)'in bildiği sahih kaynaklarca sabittir. İlmin kapısı olarak bildirilen Hz. Ali (ra)'nin bu ilmi bilmesi ihtimalden uzak değildir.

Nitekim Katip Çelebi, Keşfuzzunun'un, İlmu Cifir maddesinde Hz. Ali (ra)'nin bu ilmi bildiği bildirmektedir:

"Cifir ve ebced bir ilim dalıdır. Allah'ın gelecek ve geçmişle ilgili koyduğu bazı sırların anlaşılması ve şifrelerin çözülmesi için kullanılmaktadır. Fakat bunlar gaybı bilmek değildir; sadece okumasını bilmektir. Çince bir yazıyı bilmeyen birisi resme bakıyorum zanneder; halbuki bu dili bilenler çok manalar anlayacaktır."

"İşte ebced ve cifir ilmi de Allah'ın geçmişe ve geleceğe yönelik koyduğu bazı şifreleri öğrenme ve okuma sanatıdır."

"Bu ilim dalının özünü Hz. Ali (r.a) Peygamber Efendimiz (asm)'den almıştır. Bu nedenle bu ilmin kaynağı vahye dayanmaktadır. Hz. Ali (ra) aldığı bu sırları bazı kaide ve kurallarla belirlemiştir. Özellikle seyyidler sülalesinin bildiği söylenen bu kuralları kemaliyle ahir zamanda geleceği müjdelenen Mehdi'nin bilebileceği söylenmiştir." (Katip Çelebi, Keşfuzzunun, İlmu Cifir Maddesi)