"El-Fatiha" dendikten sonra mutlaka Fatiha suresini okumak gerekir mi? Dua ettikten sonra "el-Fatiha" denilince bazıları başka şey okuyor, tam olarak ne okumak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Fatiha" denilince Fatiha süresi okunur.

Vaaz, dua veya Kur'an-ı Kerim okunduktan sonra ya da taziye evlerinde / yerlerinde "el-Fatiha" dendiği zaman Fatiha suresini okumak şart değildir. Okuyan kişi sevap kazanır. Okumayan da bu sevaptan mahrum kalır, ancak günah işlemiş olmaz...