Namazda secdede iken ayak topuklarını birbirine değdirilmeli mi?Ayakta iken iki ayağın arasındaki mesafe ne kadar olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefilere göre: Kıyamda ayakların arasını dört parmak miktarı açmak sünnettir. Çünkü bu durum huşuya daha yakındır.

Şafiilere göre: Kıyamda iki ayak arası bir karış kadar açılır. Özürsüz olarak ayaklardan birini diğerine bitiştirmek mekruhtur. Çünkü bu durum huşuya engel olacak bir zorlanmadır.

Malikiler ve Hanbelilere göre: Kıyamda ayakların arasını açmak menduptur. Bunun şekli de ne bitişik, ne de örfen aşırı bir şekilde açık olmamak kaydıyla vasat bir şekilde bulunmaktır.

Rükuda ayakları aralamak ve secdede topukları birleştirmek müstehaptır. (Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi)