Erkek hanımını hacca götürmek zorunda mı? Yani, gerekli zenginliğe ulaşmış bir ailede, koca kendisi hacca giderken hanımına "Ben seni hacca götürmek zorunda değilim." demesi normal mi?..

Soru Detayı
Bunun dini yönü nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haccın farz olması için, kişinin gerekli maddi zenginliğe ve imkana sahip olması gerekir. Bu bakımdan kadının kendine ait malı varsa hac kendisine farz olur; kocanın zengin olması kadına haccı farz kılmaz.

Her ne kadar zengin olan erkek dinen hanımını hacca götürmek zorunda olmasa da, çocuklarının annesi olması ve evine bu kadar hizmet etmesi hasebiyle, imkanı varsa eşini hacca götürmemesi örfen hoş karşılanmaz.