Cehennemde bir süre kaldıktan sonra çıkacak ve cennete gidecek olan kişinin alnında bir iz / işaret olcak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cehennemden çıkacak kişilerin alnızda iz olacağını belirten bir rivayet bilmiyoruz. Eğer böyle bir rivayet olsa bile bu özellik, cehennenmden en son çıkan kişiye ait olabilir. O da sadece cehennemde inananlardan hiç kimsenin kalmadığını göstermek içindir. O kişinin yüzündeki siyahlık da geçici olacak, sonra Allah o siyahlığı yok edecek ve onu üzmeyecektir. Çünkü cennet saadet yeridir. Eğer alnında leke olarak cennette kalırsa bu durum onu üzecektir. Bu nedenle cehennemden en son çıkacak kişinin alnında bir leke olsa bile, o asla devam etmeyecek ve silinecektir.

Cehennemden en son çıkacak kimseyle ilgili bazı rivayetler:

1. Ebû Zerr -radıyallâhu anh- anlatıyor; Peygamber Efendimiz buyurdu ki,

“Ben cehennemden en son çıkacak ve cennete en son girecek olan kimseyi yakînen bilirim. Bu öyle bir adamdır ki kıyâmet gününde, getirilir ve, «Küçük günahlarını kendisine gösterin, büyük günahlarını ise gizleyin.» denilir. Bunun üzerine ona küçük günahları gösterilir ve:

'Sen falan gün şunu şunu, falan günde şunları yaptın değil mi?' denilir. Adamcağız da inkâr edemeyerek:

'Evet!..', der. Ancak bunların ardından büyük günahlarının da gösterilmesinden korkmaya başlar. Tam bu esnada ona:

'Senin için her kötülüğün yerine bir iyilik vardır.' denilir. Bunun üzerine adam:

'Yâ Rabbî, ben bir kısım (günah) işler yaptım ki onları burada göremiyorum.' der.”

Ebû Zerr -radıyallâhu anh-'ın belirttiğine göre Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bu haberi anlattıktan sonra azı dişleri görününceye kadar gülmüştür. (Müslim, İmân, 314)

2. Abdullah bin Mesûd'un naklettiği şu rivâyette de Efendimizin güldüğünü görmekteyiz;

“Allâh Resûlü -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle bir hâdise anlattı:

«Ben cehennemden en son çıkacak olan insanın durumunu bilirim. O, cehennemden sürünerek çıkar. Kendisine:

Haydi git, cennete gir! denilir. Bunun üzerine o adam cennetin yolunu tutar. Varıp kapısından içeri bakınca cennet ehlinin tamâmen yerlerini aldıklarını, her tarafın dopdolu olduğunu görür. Geri döner ve:

– Ya Rabbi, herkes yerini almış, her taraf tıklım tıklım dolu, girecek yer kalmamış, der. Kendisine denilir ki:

– Önceki bulunduğun zamanı (n yani dünyânın ne kadar geniş olduğunu) hatırlamıyor musun? O da:

– Evet ya Rabbi, der. Sonra ona:

– Öyle ise gönlünden ne geçiriyorsan dile, denilir. O da dilediğini ister. Neticede kendisine:

– Sana bu isteklerinin hepsi ve ayrıca dünyanın on katı daha verilecektir, denilir. Bunun üzerine adam:

Yâ Rabbi, benimle istihzâ mı ediyorsun! Sen ki şânı yüce bir Hükümdarsın, der.”

Abdullah bin Mesûd -radıyallâhu anh-, Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem-'in bu hâdiseyi anlattıktan sonra azı dişleri görülecek derecede güldüğünü ifâde eder. (Müslim, Îmân, 308; Tirmizî, Cehennem, 10)

3. Cehennemden en son çıkacak olan kimseyi Efendimiz (sav.) -manen- söyle tarif eder:

Bu adam kâh yerde sürüklenerek, kâh yürüyerek, kâh yüzünü ateş yalayarak cehennemden çıkar. Geriye dönüp cehenneme bakarak söyle seslenir:

- Beni senden kurtaran Allah yücelerin en yücesidir. Andolsun ki Allah gelmiş geçmiş hiç kimseye vermediği en büyük nimeti bana vermiştir. (Müslim, Iman 310)