Yeni doğan çocuklara en geç kaç günde isim verilmeli? İsim vermede geç kalmanın dinen günahı var mı?

Soru Detayı
1. Çocuk doğduktan sonra kaç gün içinde isim koymak gerekir; belli bir süresi var mı? Eğer süresi varsa geç kalmanın dinen günahı var mı? 2. Çocuğa isim koyarken Ayşe, Fatma, Ahmet, Zeynep, Ali gibi isimleri koymak sevap mı? Mesela o isimleri değilde Çiçek, Gül, Kıymet, Erdal, Sezgin, Kardelen gibi isimler koymanın sakıncası var mı? Veya şöyle sorayım; belki sakıncası yoktur, ama dini isimler koyunca sevabı var öbürlerini koyunca sevabı yok diyebilir miyiz?.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğa isim vermenin belli bir süresi yoktur; ancak bir hafta içerisinde vermek daha evladır.

Çocuklara dinimizin tasvip etmediği ve anlamları kötü olmayan her isim konulabilir. Çocuklara anlamı güzel olan her ismi vermenin sevabı vardır.

Rasulullah (asm)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır:

Erkek ismi olarak, Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra, gibi isimler güzeldir.