"Hırsız kişi namazdan çalandır." diye bir hadis var. Hadiste kastedilen nedir; namazda hırsızlık yapmak ne demektir?

Soru Detayı

- Hırsız kişi namazdan çalandır, diye bir hadis var. Kaza namazlarını kılarken sünnetleri atlayıp farz ve vaciplerle kılıyorum, bu durumda namazdan çalan kapsamına girer miyim?
- Hadiste kast edilen nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konu hakkında Peygamber Efendimizin (asm) açıklaması şöyledir:

"İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi nama­zından çalan kimsedir."

"Ey Al­lah'ın Resulü, kişi namazından nasıl hırsızlık ya­par?" denildi. Resulullah,

"Rukûunu ve secdesini tam yapmaz. Bu namazdan çalmaktır. İnsanların en cimrisi de selâm (verip alma) da cimri davranandır." buyurdu. (Müsned-i Ahmed b. Hanbel, III/70).

Demek ki namazın farzlarını yerine getirirken bunları tam yapmamak, namazdan çalmak olarak değerlendirilmiştir.

İşinin çokluğunu ve vaktinin darlığını bahane ederek, tadil-i erkanı terketmek doğru değildir. Çünkü bu, zaman zaman uygulanmakla alışkanlık haline dönüşür. İş için namazda acele et­mek, İslami ölçülere aykırıdır. Namaz için işte feda­karlık yapılabilir, fakat iş için tadil-i erkanda feda­karlık asla doğru bir davranış değildir. Bu, ahiretimizin temeli ve ticareti olan ibadetlerden çalmaktır.

Kaza namazları olan bir kimsenin, sünnetlerin yerine kazaları kılması konusunda bilgi almak için tıklayınız:

Sünnetlerin yerine kaza namazı kılınabilir mi? ...