Maç izliyordum, bir futbolcuya istemiyerek "Helal olsun" dedim. Bir şeye "helal olsun" demek kişiyi kafir yapar mı?

Soru Detayı
Maç izliyordum, bir futbolcuya istemiyerek "Helal olsun" dedim. Bir hoca, vaazda "futbolcuya güzel bir hareketten sonra helal olsun diyen küfre düşer" dedi. Çok endişeleniyorum, küfre düşmüş müyümdür? İstiğfar ve tecdidi iman dularını okudum, ne yapmam gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözü söyleyen kafir olmaz. Çünkü Allah'ın haram kıldığı bir şeye helal demiyorsunuz ki kafir olasınız.

Halk arasında, "çok iyi oldu, aferin" anlamında olan helal kelimesiyle, "Allah'ın helal kılması" farklı şeylerdir. Bu nedenle böyle bir sözü söyleyen kafir olmaz. Ancak konuştuklarımıza dikkat etmek, her zaman iyidir.

Küfrü gerektirecek şeye inanan kişi kafir olur. Ancak ağzından küfrü gerektirecek bir söz çıkan kişiye kafir olur denilmez. Çünkü bazen söz küfür olsa da söyleyeni kafir yapmaz. O sözü söylemesi küfründen değil cehaletinden kaynaklanabilir.

Küfür ve iman kalbe ait şeylerdir. Elfaz-ı küfürden bir söz kullanan kimse kalben imanı terk etmemişse, sırf bu sözü kullanmaktan dolayı imanı gitmiş olmaz.