Askerler bot üzerine mesh ederk abdest alıp namaz kılabilir mi?

Soru Detayı

1)Asker bot ile namaz kılabilir mi? 2)Abdest alırken botu mesh gibi kullanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Asker botu temiz ise onunla namaz kılabilir.

Mestin şartlarına uygun olan bir ayakkabıya mesh etmek caizdir. Ayakkabı çıkarıldığında bunun için geçerli olan mesh bozulur. Bundan sonra abdest alıp mest üzerine mesh edilebilir.

Mestler üzerine giyilmiş çizme veya çizmeye benzeyen ayakkabılara mestler giyildikten ve mestler üzerine mesh yapılmadan ve abdest bozulmamış halde giyilirse meshetmek caizdir. Eğer abdest bozulduktan sonra çizmeler (botlar) giyilmiş ise çizmelere meshedilemez.

Eldivenlere, peçeye, fes, şapka, sarık üzerine mesh yapılamaz. (es-Serahsî, I / 101-103; el-Kâsânî, I /10-11; Molla Hüsrev, I / 36; el-Fetâvâ'l-Hindiyye, I / 32).