"Namza kıldıkltan sonra seccade serili kalırsa, şeytan namaz kılar." deniyor; bunun aslı var mıdır?..

Soru Detayı
Namaz kıldığımız seccadeyi evimizde sürekli serili tutuyoruz. Tam serili değilde köşesinden katlı durması gerektiği inancı var. Eğer tam serili durursa şeytanın namaz kılacağı hep duyduğumuz bir hadise. Bunun bir aslı var mı yoksa saptırılmış bir konu mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytanın namaz kılması diye bir durum söz konusu değildir. Şeytanlar namaz kılmaz, ibadet etmezler.

Ancak seccade namaz kılındığı için temiz olmalıdır. Bu sebebten üzerine basılmasın kirlenmesin diye, normal sergilerden ayrı olduğu anlaşılsın diye katlı bırakılmış olabilir. Bu da zamanla böyle bir hurafenin çıkmasına sebeb olmuş olabilir...