Namazda "Sübhaneke" duasından önce neden besmele söylemiyoruz?..

Soru Detayı
Ve başka hangi surelerden önce besmele yok?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sübhaneke" Kur'an'dan bir sure olmadığı için, ondan önce "besmele" okumak gerekmez.

Tevbe suresinin başında besmele yoktur.

Hadis-i şerifte,

"Kur'an-ı Kerime saygı göstermek, Euzü okuyarak başlamakla olur ve Kur'an-ı Kerim'in anahtarı, Besmeledir."

buyuruldu. Sure okurken, Euzü Besmele okunur. Âyet-i kerime okurken, âlimlerin çoğuna göre, yalnız Euzü okunur. Sure veya âyet okumaya başlarken Euzü okumak vacip, Fatiha okumaya başlarken Besmele okumak da vaciptir. Diğer surelere başlarken Besmele okumak sünnettir.

Namazda, Sübhaneke okuduktan sonra Euzü Besmele okumak sünnettir. Allah Teâlâ, buyuruyor:

"Kur'an-ı kerim okuyacağın zaman, 'Festeiz billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm', yani; 'Kovulmuş (iyilikten uzaklaştırılarak, lânetlenmiş) olan şeytanın şerrinden Allah'a sığın,' "(Nahl, 16/98)