İnsan cünüp iken besmele, kelime-i şehadet, zikir gibi şeyler yapabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cünüp olan birinin, ezberden veya Mushaf'a bakarak bir âyet dahi olsa Kur'an okuması (tilâvet) haramdır.

Ancak Kur'an'daki dua ve sena âyetlerini tilâvet kasdı olmaksızın, dua ve sena niyyetiyle ezberden okumak caiz görülmüştür. Meselâ, cünüp bir kimsenin dua ve sena âyetlerini ihtiva eden Fatiha sûresini tilâvet yani Kur'an okumak kasdıyla okuması haramdır. Ancak dua ve sena niyyetiyle okuması ise caiz olur. (bk. İbn Abidin, Reddü’l-muhtar –Şamile- , 1/293)

Fatiha, Âyetü'l-kürsi, Nas ve Felak sureleri ile dua, niyaz, tesbih ve övgü ifade eden âyetler ve sureler dua ve tesbih niyetine okunabilir.

Kelime-i şehadet getirmek, tesbih ve tekbir kelimelerini söylemek de caizdir.