Mezhepler hakikat mi? Aynı şeye nasıl olur da bir mezhep haram derken diğeri helal diyebilir?

Soru Detayı
İslam'da kesin hükümler vardır; bir şey ya haramdır ya değildir, ya helaldir ya değildir. Kur'an-ı Kerim'de bu durum söz konusudur. Peki aynı şeye nasıl olur da bir mezhep haram derken diğeri helal diyebilir, diğeri başka bir şey diye bilir? Önemli olan kitap ve hadislerdir; ben mezheplere inanmıyorum, ama eğer gerçekten hakikat ise Allah beni inandırsın...