Üç talakla boşandıktan sonra tekrar evlenme yasağının hikmeti nedir?

Soru Detayı
Bakara Suresi 229. ayette diyor ki, üçüncü boşanmadan sonra mutlaka birisiyle evlenmesi gerekiyor, eski kocasıyla tekrar evlenebilsin. Acaba bunun sırr-ı hikmeti nedir ki bu şart o kadar ağır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâm'dan önce Araplar karılarını diledikleri kadar boşarlar, sonra tekrar geri alırlardı. Bu hal kadınlar için bir işkence idi. Kur'an-ı Kerîm bunu yasakladı ve boşamanın iki defa olacağını bildirerek Arapların bu uygulamasını yasakladı ve üç talakla boşanan kadınlara bir daha dönülemeyeceğini bildirdi:

"Boşama iki defadır. Bundan sonrası ya iyilikle tutmak ya da güzellikle salıvermektir. Kadınlara verdiklerinizden (boşanma esnasında) bir şey almanız size helâl olmaz..."(Bakara, 2/229).