Günahı ve sevabı ruh mu yoksa beden mi işler? Ruh beden ilişkisini nasıl anlamak lazımdır?..

Soru Detayı
Günahı ve sevabı işleyen ruhumuz mudur, bedenimiz midir? Aynı şekilde kalbimden seviyorum deriz, gerçekten herangi bir şeyi seven veya sevmeyen kalbimiz midir, ruhumuz mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kalp, akıl, sır, nefis ve cüz-i ihtiyari ruhun özelliğidir. Nasıl ki bir insanın maddi midesine bir gıda girdiği zaman bütün vücudu bundan hissesini alır. Bunun gibi yaptığımız işlerde ruhumuzun latifelerini etkilemektedir. İyi şeyler müsbet etki yaptığı gibi kötü fiiller de menfi etki yapmaktadır.

İnsanın bedenini yönlendiren, onun ayakta durmasını sağlayan ruhtur. Ruhsuz bir beden cesettir. Bu bakımdan bedenimizle işlediğimiz iyilikler de kötülükler de ruh vasıtası ile işlenmektedir. Ancak ruha günah işlemeyi telkin eden nefistir.

Ruhun manevi gıdası olan ibadetleri yaparak ruhu nefse karşı güçlendirmeli ve günahları terkederek nefsin isteklerini kırmalıyız.