Sünnetlerin ve vitir namazının kazası kılınır mı? Sabah namazı kuşluk vaktinde kılınırsa, nasıl niyet edilir?

Soru Detayı
Sabah namazını kuşluk vaktinde niyetlerken bu günkü sabah namazı diye mi yoksa bugün kılamadığım sabah namazının kazası diyemi niyet etmeliyiz. Bir de kuşluk vaktine kalan sabah namazını kaza olarak niyetleyeceksek sünnetinide kılmalımıyız. Ayrıca öğlen namazının ilk sünneti ve yatsı namazının vitri vacibi de vakitler kazaya kalmışsa kılınmalı diye duydum. Bu doğru mu yoksa vakti geçen öğlen ve yatsı namazlarının sadece farzı mı kaza edilmeli.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sabah namazı kazaya kaldığı takdirde, yani kuşluk vaktinde kılınırsa, "sabah namazının kazasını kılmaya" diye niyet edilir.

Sabah namazı kazaya kaldığı takdirde, o gün öğle vaktine kadar kılındığı zaman sünneti de kaza edilir; daha sonra kılınırsa sünneti kaza edilmez.

Vitir namazının kazası da vaciptir. Bu bakımdan vitrin kazası her zaman kılınabilir.

Sünnetlerin kazası kılınmaz. Bu bakımdan öğle ve yatsı namazlarının sünnetleri kaza edilmez. Yalnız öğle namazının ilk sünneti farzdan önce kılınmadığı takdirde farzdan sonra kılınabilir.