İçinde domuz yağı bulunan şampuan ve sabun gibi malzemeyi kullanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçinde domuz yağının olduğu kesin olan mamülleri kullanmak caiz değildir. Bu tür durumlarda firmaların güvenilirliği ve üzerinde domuz yağı olduğuna dair bilgi olup olmadığına bakılarak karar verilebilir.

Eşyada asıl olan helal olmasıdır; haramlık kesin delille sabit olur. Delil kesin değilse haram olduğu kesin söylenemez. Bu katkı maddesinin kesin haram olduğu bilinmemektedir.

Beraat-i zimmet asıldır. Yani mamülün helalliği esastır. Dolayısıyla mamülün zararlı ve haram olduğu isbat edilinceye kadar temiz kabul edilir. Buna göre bir mamülün haram olduğu isbat edilmedikçe ve özellikle de domuz yağı bulunmadığı üzerinde yazıyorsa, böyle bir mamülü kullanmak caizdir.